Jak tworzony jest system nawadniający ogrodu
Tworzenie systemu nawadniającego ogród zawsze należy zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się projektowaniem ogrodów, oczek wodnych oraz podjazdów, ścieżek i tarasów brukowanych. To właśnie pracownie ogrodnicze są bowiem w stanie przygotować rozwiązanie energooszczędne, wydajne oraz dostosowane do klasy gruntu, oraz rodzajów hodowanych roślin. Tworzenie systemów nawadniających ogrodów oparte musi być o złożony projekt.
Wizja lokalna i analiza zagospodarowania terenu
Pierwszym zadaniem pracowni ogrodniczych jest przeprowadzenie złożonej wizji lokalnej. Przede wszystkim analizowane jest ukształtowanie terenu, klasa gruntu, istniejące rośliny oraz zagospodarowanie terenu, a także możliwości związane z przyłączeniem planowanych systemów nawadniających do źródeł wody.
Wizja lokalna związana jest zatem z wykonywaniem licznych pomiarów, z analizą posiadanych przez inwestora map terenowych, a także z szerokim wywiadem z klientem. Dany system przede wszystkim musi być dostosowany do potrzeb użytkownika. Obecnie poleca się rozwiązania w pełni zautomatyzowane, które oparte są o wykorzystanie czujników pogodowych, mierników wilgoci oraz kalibratorów czasowych.
Projektowanie systemu nawadniającego
Systemy nawadniające składają się z różnych elementów. Zalicza się do nich zraszacze, przewody i węże, orurowania, kratki odprowadzające wodę, akcesoria mocujące, a nawet różnego rodzaju pompy pobierające wodę ze specjalnie przygotowanych zbiorników na deszczówkę czy ze studni. Zapomnieć nie można także o rozwiązaniach automatyki oraz sterowania. Projekt musi uwzględniać zatem kilkadziesiąt elementów oraz dziesiątki innych czynników, które wpłyną na rozłożenie instalacji w ogrodzie.
Obecnie projektowanie odbywa się najczęściej w specjalnych programach komputerowych. Inwestor nie musi zatem czekać na wszczęcie prac montażowych długimi tygodniami. Realizacja zlecenia jest stosunkowo szybka. O to dba nasza firma, która oferuje tworzenie systemów nawadniających dla klientów indywidualnych, biznesowych oraz publicznych. Odpowiednie rozwiązania są dedykowane dla ogrodów przydomowych, skwerów, parków, rond czy innych terenów zielonych.
Montaż uzależniony od rodzaju systemu nawadniającego
Montaż systemu nawadniającego zależy od jego rodzaju. Wykorzystywane są bowiem zarówno technologie naziemne, jak i podziemne. Inne rozwiązania stosowane są do nawadniania krzewów i drzewek ozdobnych, a inne do podlewania trawy, traw dekoracyjnych, bylin oraz innych kwiatów. Jeszcze inne stosuje się do nawadniania grządek. Obecnie można zatem postawić na takie systemy jak:
– mikrozraszacze w budowie modułowej,
– zraszacze statyczne lub rotacyjne,
– zraszacze wynurzalne,
– linie lub taśmy kroplujące,
– dalekosiężne zraszacze młoteczkowe.
Rozwiązań jest bardzo dużo i można stosować je w różnych standardach (odmienny zakres i sposób pracy np. automatycznie sterowane, sterowane na pilota). Wspomnieć należy także, że stosowanie jednego systemu nie wyklucza wykorzystywania również innego. Dzisiaj tworzone są nawodnienia hybrydowe oparte o różne osprzęty.